lis 28, 2022, Business

Bot do rozmowy w telemarketingu

Elżbieta Osys Junior Content Specialist
bot w telemarketingu
Rozmowy prowadzone przez zaawansowane boty głosowe to świetna pomoc dla telemarketingu w pozyskiwaniu nowych klientów. Sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie na stanowiskach call center, gdzie jest wykorzystywana w powtarzalnych zadaniach, odpowiadaniu na częste zapytania klientów i przedstawianiu oferty.

Firmy wspierające swój telemarketing sztuczną inteligencją potrafią zainteresować ofertą nawet 4 krotnie większą liczbę nowych klientów niż te korzystające z tradycyjnych metod marketingu. W obecnych czasach, gdzie panuje ogromna konkurencja na rynku telemarketer, który ma za zadanie znaleźć klientów i zainteresować ich ofertą firmy ma niełatwe zlecenie do wykonania. By pomóc działom telemarketingu w swojej firmie warto sprawdzić możliwości, jakie daje bot.  

Czym jest telemarketing?

Telemarketing jest narzędziem marketingu bezpośredniego i wykorzystuje komunikację telefoniczną do kontaktu z aktualnymi lub potencjalnymi klientami. Telemarketing często określa się jako aktywne pozyskiwanie klientów lub szeroko rozumiana obsługa telefoniczna. Współczesny marketing telefoniczny kładzie ogromną wartość na budowanie relacji z klientem. Aby telemarketing mógł skutecznie działać w przedsiębiorstwie, wymaga opracowania odpowiedniej techniki oraz wdrożenia technologii, która pomoże w sprawnych działaniach.  

Telemarketing dzieli się na: 

  • wychodzący i przychodzący

  • aktywny (in-bound) i reaktywny (out-bound)

  • wewnętrzny i zewnętrzny

  • instytucjonalny i indywidualny

Telemarketing umożliwia: 

  • udzielanie informacji (są to wszelkiego rodzaju infolinie)

  • sprzedaż (sprzętu gospodarstwa domowego, ubezpieczeń na życie, konferencji i szkoleń, usług informatycznych, produktów medycznych, usług finansowych, książek, powierzchni reklamowej, ofert z wycieczkami i wiele innych)

  • przyjmowanie zamówień

  • przyjmowanie reklamacji

  • przeprowadzanie badań rynkowych

  • umawianie spotkań

Jest podstawowym narzędziem call center i contact center.  

Jak bot pozyskuje klientów w telemarketingu?

Praca jako telemarketer jest nierzadko pierwszym kontaktem z rynkiem pracy dla młodych ludzi. To dla nich świetna okazja do poznania kultury pracy, zarobienia pieniędzy, zdobycia doświadczenia, a nawet rozwoju kariery zawodowej. Jednak przez monotonny tryb pracy i mało kreatywne zadania, rotacja zatrudnienia na stanowiskach contact center sięga aż 22%.  

Bot posiada prawie nieograniczone możliwości, dzięki czemu o wiele łatwiej jest mu dotrzeć do dużej liczby klientów. Może wykonywać setki połączeń w jednym czasie, w którym będzie próbował zachęcić klientów do dalszej rozmowy, a jednocześnie jest w stanie odebrać telefon przychodzący. W tym czasie telemarketer może zająć się gotową bazą klientów pozyskaną przez bota i dopasować odpowiednio ofertę do każdego z nich.  

Według badań Ruleranalytics największą bolączką konsultantów telemarketingu jest pozyskanie nowego klienta. Dlatego wdrożenie bota do działów call center może okazać się wielką pomocą dla pracowników, ale również skutkować poprawieniem wyników całej firmy.

Telemarketing prowadzony przez boty głosowe

Boty w telemarketingu to rozsądne narzędzie do odciążenia konsultantów w prostych i powtarzalnych zadaniach. Jest to innowacyjny telemarketing, który odpowiada na potrzeby klienta, a jednocześnie daje pracownikom możliwość rozwoju swojej kariery.  

Voicebot efektownie pomaga w odbieraniu telefonów, a nawet może być odpowiedzialny za prowadzenie rozmów i utrzymanie kontaktu z klientem. Potrafi rozwiązywać powtarzalne problemy, a w razie potrzeby przekierować telefon do osób, które są bardziej kompetentne w udzielaniu informacji. Sztuczna inteligencja to dobre rozwiązanie dla firmy, która boryka się dużą liczbą telefonów, których konsultanci nie są w stanie obsłużyć. Problemy z długim oczekiwaniem na linii zanim telemarketer podniesie słuchawkę, mogą się skończyć dzięki wdrożeniu botów.  

Rozmowy prowadzone przez bota zwiększają konwersję

Według badań telemarketing wspierany przez sztuczną inteligencję jest bardziej efektywny i zwiększa generowanie leadów. Voiceboty pozwalają klientom na szybkie połączenie bez konieczności czekania w kolejce. Ponadto roboty nie okazują ludzkich uczuć, co znaczy, że nie będą przenosić swojego złego samopoczucia na klientów, a wysoka jakość usługi świadczonej przez boty niezmiennie pozostaje na tym samym poziomie.  

Bot w telemarketingu - szybki, bezbłędny i wygodny

Zaletą voicebotów w marketingu jest brak możliwości popełniania ludzkich błędów. W razie potrzeby należy poprawić skrypt rozmowy i sprawdzić, czy po poprawkach klienci dalej zgłaszają problem. W ten sposób można dostosować scenariusz rozmowy do komunikacji całej marki, co jest bardzo ważne dla klientów i dla firmy, by zapewnić spójne doznania z marką.  

Dzięki łatwości wprowadzania poprawek i dopasowywaniu ich pod istniejące procesy w firmie, telemarketer może sam przetestować nowe skrypty i sprawdzić, czy przynoszą zamierzone efekty. Dzięki rozwojowi technologii istnieje kilka rozwiązań, które pozwalają na połączenie voicebota z agregatami danych, co znacznie pomaga działom marketingu w analityce danych. 

Telemarketing za pomocą bota, jak działa?

Voicebot rozumie ludzką mowę za pomocą NLU, który pozwala na rozszyfrowanie pytania i zrozumienie intencji, jakie ma klient po drugiej stronie słuchawki. Natomiast Automatic Speech Recognition (ASR) to technologia, która rozpoznaje polecenia głosowe i zamienia je na tekst.  

W branży, gdzie wykonywanie telefonów do klienta jest głównym zadaniem, takie oprogramowanie jest w stanie poprawić jakość dostarczanych dotychczas usług, a nawet dostrzec ewentualne błędy. Zintegrowanie bota z istniejącymi rozwiązaniami wpłynie pozytywnie na jakość pracy świadczonej przez konsultantów, a jednocześnie zwiększy możliwości pozyskiwania nowych leadów.  

Bot jako niezastąpiony pomocnik dla call center

Wdrożenie bota do swoich usług wpływa na poprawę jakości obsługi klienta, lepsze zarządzanie analityką danych, szybsze dotarcie z ofertą do klienta, ale to nie wszystko. Voicebot pomaga również w codziennych obowiązkach pracownikom. Dzięki niemu mogą angażować się w bardziej kreatywne zadania, rozwijać produkty firmy, doskonalić jakość usług lub korzystać z dodatkowych szkoleń. Tym samym firma zyskuje wewnętrznych ekspertów, którym zależy na rozwoju przedsiębiorstwa.  

Telemarketing wspierany przez voiceboty - podsumowanie

Marketing telefoniczny wspierany przez sztuczną inteligencję to innowacyjne rozwiązanie, które pomaga firmom w osiąganiu lepszych wyników jednocześnie dbając o swoich pracowników i ich rozwój. Połączenie możliwości voicebota i umiejętności konsultantów pozwoli na zostanie liderem w branży i doszlifowanie jakości rozmów do perfekcji.  

AI analizuje, pytania, udziela odpowiedzi a dzięki dodatkowym modułom decyduje, kiedy przełączyć rozmowę do konsultanta. Niweluje długie oczekiwanie na linii i nieodpowiednie zakwalifikowanie połączeń. Boty głosowe są dostępne dla klientów przez cały czas, świadcząc usługi zawsze na tak samo wysokim poziomie.  

Share