gru 28, 2022, Consulting

Jak bot głosowy obsłuży klienta sklepu?

Elżbieta Osys Junior Content Specialist
bot głosowy w sklepie
Bot w sklepie stacjonarnym przywołuje w głowie obraz robota humanoidalnego, który robi zakupy i przywozi je pod drzwi. W rzeczywistości boty zakupowe to program komputerowy, który zapewnia oszczędność czasu, odpowiada na pytania klientów i pomaga skrócić czasochłonny proces porównywania cen.

Przyjemny interfejs głosowy i przejrzysta strona internetowa to klucz do sukcesu w sprzedaży internetowej. Boty głosowe świetnie sprawdzą się nie tylko w sklepie ale również, jako pomoc pracownika call center. Dzięki automatic speech recognition, które rozpoznaje ludzki głos zakupy będą jeszcze bardziej dostosowane do nowych potrzeb klientów.

Bot głosowy - nowoczesna obsługa klienta

Za pośrednictwem sztucznej inteligencji zakupy internetowe cechują się łatwością porównywania cen produktów, pozwalają dostosować sklep do indywidualnych potrzeb klientów i w oparciu o algorytmy rekomendacji przewiduje, co klient chce kupić. Boty głosowe gwarantują przewagę na rynku, ponieważ są dostępne dla klientów przez całą dobę, dzięki czemu zawsze mogą odpowiedzieć na pytanie, pomóc w doborze odpowiedniego produktu lub sprawdzić status zamówienia.

Weryfikacja statusu zamówienia

Klienci często niecierpliwią się po zrobieniu zakupów, chcą od razu wiedzieć, jaki jest status realizacji złożonego zamówienia. Żeby zaspokoić ich ciekawość możemy wprowadzić do swojej oferty boty, które będą odpowiedzialne za informacje o stanie wysyłki. W szybki i łatwy sposób zweryfikujemy, czy zamówienie jest już przygotowane lub odebrane przez kuriera. Jest to wygoda dla klientów, którą doceniają również pracownicy działów obsługi klienta. Dzięki temu, że robot informuje klienta o stanie jego zamówienia, pracownicy mogą zająć się innymi, znacznie bardziej kreatywnymi obowiązkami.

Reklamacja lub zwrot zamówienia

Nietrafiony rozmiar, niezgodność towaru z opisem, zniszczony lub brudny przedmiot, to tylko kilka z wielu powodów, dla których klienci zwracają lub reklamują zamówienie. Jeszcze do niedawna zwrot produktów mógł odbywać się tylko listownie, co było niewygodne i czasochłonne dla klientów, a dodatkowo przysparzało wiele stresu.

Obecnie klienci mogą cieszyć się możliwością zwrotów produktów za pomocą bota, który prowadzi ich przez proces reklamacji od A do Z. Automatyzacja daje szansę komunikowania się z firmą przez całą dobę, a system na bieżąco aktualizuje zgłoszenie i przesyła informację do klienta o statusie zwrotu zamówionych produktów.

Najczęściej zadawane pytania klientów

FAQ to pytania, które są najczęściej zadawane przez użytkowników sklepu. Sekcja Frequently Asked Questions ma dać klientowi szansę na szybkie znalezienie odpowiedzi, a dla firmy to miejsce, które pozwala podnieść komunikację z użytkownikiem na wyższy poziom. W tym przypadku, pomoc bota to świetny pomysł na zautomatyzowanie komunikacji w firmie.

Dzięki wprowadzeniu FAQ na stronę internetową, możemy zredukować liczbę wiadomości mailowych i telefonów do działu obsługi klienta. Czekanie na połączenie z konsultantem może nie być najlepszym rozwiązaniem w dobie internetu, gdzie nie ma czasu na zwłokę. Dobrze opracowane odpowiedzi i wdrożony bot sprawiają, że pracownikom odchodzi część monotonnych obowiązków i mogą zająć się bardziej kreatywnymi zadaniami.

Automatyzacja ankiet satysfakcji klienta

W celu poznania satysfakcji klientów z zakupów możemy wdrożyć do oferty bota, który będzie prowadził rozmowy telefoniczne, sprawdzające poziom zadowolenia klientów z usług i produktów. Za pomocą sztucznej inteligencji, która przeprowadza badania, zbiera się informacje, które są kluczowe w monitorowaniu zmieniających się wymagań klientów. Po otrzymaniu wyników i przeanalizowaniu ich, firma może dopasować swoje produkty do aktualnych potrzeb na rynku i zostać liderem w branży.

Bot to stosunkowo niedrogie rozwiązanie do przeprowadzania ankiet telefonicznych wśród klientów, którzy zrobili zakupy. Dzięki niemu nie ma potrzeby angażowania pracowników lub wynajmowania zewnętrznych usług call center. Połączenie bota z dotychczasowym zespołem sprawia, że obsługa klienta funkcjonuje na najwyższym poziomie.

Informacje o promocjach

Bot sprawdza się nie tylko w prezentacji oferty, ale można go zastosować do informowania klientów o nowych promocjach, zmienionej cenie lub dodatkowym rabacie. Podczas przeglądania ofert i porównywania ich na własną rękę, traci się wiele cennego czasu. Robot może sprawdzić dostępne promocje i sprawić, że zakupy będą czystą przyjemnością.

Wyszukiwanie promocji działa na zasadzie wprowadzenia przez klienta kategorii produktów, którymi się interesuje, np: smartfony, a gdy pojawi się nowa cena, użytkownik jest natychmiast informowany. Z botem szukanie najbardziej korzystnej ceny produktu jest o wiele szybsze, ponieważ nie ma konieczności sprawdzania manualnie strony internetowej sklepu i szukania najlepszej oferty.

Sprzedaż i rezerwacja

Zdarza się, że klienci, którzy odwiedzają sklep w sieci nie chcą kupować lub rezerwować przez internet, a z drugiej strony nie mają możliwości zrobić zakupów w sklepie stacjonarnym. By zadbać o tę grupę klientów, można udostępnić im dodatkowy kanał sprzedaży – bot głosowy.

Rozmowa z botem to możliwość kontaktu, poznania szczegółowo oferty i składania zamówień. Klient może zarezerwować towar, następnie bot informuje go o terminie odbioru lub statusie wysyłki. Nie ma mowy o zbędnym czekaniu na informację zwrotną lub konieczności telefonowania na infolinię.

Podsumowanie

Wzrost transakcji internetowych spowodował, że firmy poszukują innowacyjnych rozwiązań automatyzacji zakupów w sklepach internetowych. Wdrożenie bota głosowego, który obsługuje zamówienia, pomaga klientom w doborze produktów, odpowiada na najczęściej zadawane pytania i powala na całodobową komunikację to niewątpliwie spory atut.

Bot pozwala szybciej i wygodniej dokonywać zakupów, dzięki błyskawicznej możliwości porównania cen i bezproblemowego reklamowania lub zwracania zamówień. Dobrze dobrany bot, który pomoże zautomatyzować zakupy w twojej firmie, wpłynie pozytywnie na kontakt z klientem i poprawi czas reagowania na zapytania. W dobie internetu nie ma mowy o długim oczekiwaniu na kontakt ze strony firmy.

Robot głosowy to wbrew pozorom niedrogie rozwiązanie, które może przynieść zadziwiające korzyści zarówno dla użytkowników, jak i pracowników firmy.

Share