kwi 20, 2023, Infrastructure

Jak Voice AI pomaga w zarządzaniu imprezami masowymi

Joanna Kołodziejak Marketing Specialist
technologia głosowa na imprezach masowych
Ostatnio ciągle słyszy się o tym, jak AI, czyli sztuczna inteligencja, zmieni świat, jak zautomatyzuje większość procesów, zmniejszy zapotrzebowanie na zasoby ludzkie, i finalnie zastąpi człowieka. Rodzajów sztucznej inteligencji jest wiele. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sztuczny twór, który ma wykonywać zadania wymagające zazwyczaj inteligencji ludzkiej, takie jak rozpoznawanie wzorców, rozwiązywanie problemów, czy nauka na podstawie danych.

Czym jest Voice AI?

Czym jest w takim razie Voice AI? To dziedzina sztucznej inteligencji, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, pozwalające w różnych konfiguracjach rozpoznawać i przetwarzać ludzki głos. Voice AI to jednak nie tylko boty głosowe, ale również asystenci głosowi (Siri, Alexa), czy inteligentne urządzenia AGD, które posiadają systemy sterowania głosem. 

Zastosowań Voice AI jest wiele – w iteo voice solutions na co dzień zajmujemy się automatyzacją przeróżnych procesów dla różnych branż. Dzisiaj przyjrzymy się imprezom masowym – w końcu idzie lato – rozpoczynamy sezon imprez plenerowych i festiwali. 

Jakie procesy usprawni Voice AI podczas imprez masowych?

Jest wiele procesów, które mogą być usprawnione przez Voice AI podczas dużych imprez masowych. Poniżej przyjrzymy się najważniejszym z nich.

Zarządzanie kryzysowe

W sytuacjach kryzysowych – np. podczas ewakuacji, Voice AI może służyć do automatycznego przekazywania ważnych informacji, takich jak instrukcje ewakuacyjne czy ostrzeżenia przed zagrożeniem za pomocą głośników rozmieszczonych na terenie imprezy. W tym przypadku sztuczna inteligencja może iść jeszcze krok dalej i monitorować na bieżąco dane z różnych źródeł, takich jak kamery monitoringu czy czujniki ruchu, aby śledzić przemieszczanie się ludzi i kierować ich w bezpieczne tereny lub do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. 

Komunikacja

Imprezy masowe mają to do siebie, że zwykle jest podczas nich dosyć gwarno, a przez tłum ludzi ciężko “czytać z ruchu warg”. Dzięki transmisjom na telebimach jesteśmy w stanie bliżej zobaczyć wyczekiwaną gwiazdę czy prelegenta, a Voice AI pozwala pójść o krok dalej. Dzięki technologii ASR – automatic speech recognition, która wykorzystywana jest między innymi w serwisie YouTube, głos może zostać automatycznie przetworzony na napisy, które w tym samym czasie mogą również zostać przetłumaczone na język zrozumiały dla uczestników.

Analiza danych

Voice AI można zastosować w przypadkach mniejszej skali. Systemy są w stanie analizować dane dotyczące np. rejestracji uczestników podczas wejścia na festiwal i na podstawie tego oszacować ile punktów sprzedaży napojów powinno być otwartych. Ten sam system przekieruje dodatkowych pracowników w punkty większego zagęszczenia ludzi czy odpowiednie służby w miejsca wykrycia potencjalnych zagrożeń. Dzięki integracji z obsługą głosową pracownicy i uczestnicy mogą sprawnie zostać poinformowani o otwarciu nowej kolejki lub zamknięciu dotychczasowego punktu. 

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja i oparte o nią systemy rozwijają się obecnie w piorunującym tempie. Pracując w branży technologicznej widzimy, że potrzeba automatyzacji jest ogromna i dzięki rozwijającej się technologii możliwa w coraz większej ilości procesów. Imprezy masowe to kolejny przykład, w którym można zastosować wypracowane już rozwiązania, a korzyści z zastosowania systemów opartych o Voice AI jest wiele – od zwiększenia poziomu bezpieczeństwa uczestników (przez zautomatyzowane procesy zarządzania kryzysowego), przez zapewnienie komfortu i dostępności informacji przekazywanych ze sceny (dzięki automatycznym tłumaczeniom), po usprawnienie procesów sprzedażowych i organizacyjnych (dzięki odpowiednim systemom kierowania ruchu pracowników i uczestników wydarzeń).

Zastosowanie Voice AI powinno zostać rozważone przez każdego organizatora imprezy masowej, który chce zapewnić swoim uczestnikom najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, a także iść z duchem czasu i rozwojem technologii. 

Share