lis 21, 2022, Business

Lead generation z pomocą voicebota

Elżbieta Osys Junior Content Specialist
voicebot w lead generation
Szereg nowoczesnych rozwiązań, jakie oferuje sztuczna inteligencja to przede wszystkim możliwość automatyzacji procesów. Jednym z nich jest generowanie leadów sprzedażowych za pomocą voicebota. Dzięki wdrożeniu robotów do procesu pozyskiwania leadów zadanie jest wykonane szybciej i bardziej efektywnie. Generowanie leadów sprzedażowych to najważniejszy cel dla content marketingu w firmach B2B. Odpowiednio połączone narzędzia wspomagające lead generation mogą praktycznie całkowicie zautomatyzować proces pozyskiwania leadów sprzedażowych.

Niezależnie od wielkości firmy, automatyzacja może być kluczową strategią, która pomaga w generowaniu leadów wysokiej jakości. Porównując ją do tradycyjnych metod pozyskiwania leadów jest szybsza, dokładniejsza i zawsze postępuje według scenariusza, dzięki czemu doświadczenia z marką są spójne. Odpowiednio wdrożony voicebot, który ma za zadanie generować leady jest w stanie skrócić czas pozyskiwania potencjalnych klientów. Boty sprawdzają się świetnie między innymi w marketingu internetowym, a coraz częściej wprowadza się je do procesu generowania leadów.  

Jak pozyskuje się leady sprzedażowe, na czym polega lead generation?

Proces generowania leadów polega na identyfikacji potencjalnych klientów i zbieraniu ich danych kontaktowych, inaczej mówi się, że jest to szansa sprzedażowa. Zebrane leady wykorzystywane są przez zespół sprzedażowy. Dział sales przygotowuje odpowiednią ofertę i ewentualne promocje. Lead sprzedażowy umożliwia zlokalizowanie klientów na bardzo wczesnym etapie ich podróży sprzedażowej. Zadaniem firmy jest budowanie relacji z potencjalnym kupującym. Te działania mają pomóc w podjęciu decyzji zakupowej.  

Często sukces firmy zależy nie tylko od budżetu, ale przede wszystkim od procesu pozyskiwania leadów. Skuteczna technika może zapewnić przewagę nad konkurencją. Coraz więcej firm przywiązuje dużą wagę do obecności swojej marki w sieci, a pomagają im w tym strategie content marketingu, formularze online lub SEO. Połączenie tych elementów przyciąga klientów do marki i wyróżnia firmę na tle konkurencji. 

Klasyfikacja leadów sprzedażowych

W zależności, na jakim etapie jest kupujący klasyfikuje się go jako inny rodzaj leada. Jeśli klient nawiąże kontakt z firmą, to wcale nie oznacza jeszcze, że jest przekonany do zakupu. Na początku drogi jest jedynie zainteresowanie ofertą danej marki, a to przeradza się w lead marketingowy. Taki lead jest zaciekawiony konkretnym produktem, ale nadal nie ma pewności, że właśnie tego potrzebuje. Nie jest jeszcze gotowy na zakup. Lead, który jest najbardziej pożądany to lead sprzedażowy. Taki klient już wie dokładnie czego chce, jest zdecydowany i gotowy do zakupu. 

Gorący lead sprzedażowy

Lead gorący, to grupa klientów, która jest przekonana, gotowa na dokonanie zakupu.  

Gorący lead sprzedażowy, to klient który zna swoje potrzeby i jest zdecydowany na kupno. Jednocześnie pochodzi entuzjastyczne do oferowanego produktu lub usługi. Takie leady najczęściej pochodzą z polecenia innego zadowolonego klienta.  

Mając do czynienia z taką grupą klientów, najważniejsze dla działu sprzedaży to szybka reakcja i natychmiastowa obsługa. Nawet najmniejsza zwłoka może spowodować utratę klienta.  

Ciepły lead marketingowy

Leady ciepłe charakteryzują się poprzez zainteresowanie klienta produktem lub usługą, jednak bez chęci natychmiastowego finalizowania zakupu. Pozyskany lead marketingowy powinien być przeanalizowany. Następnie trzeba dobrać odpowiednie działania marketingowe, które utrzymają kontakt z klientem i podtrzymają jego zainteresowanie usługą. Ciepłe leady pozyskiwane są zazwyczaj przez zespół marketingu. Można je pozyskiwać za pomocą działań marketingowych takich jak:  

  • content marketing: blogi, info grafiki i wideo marketing

  • email marketing,

  • newsletter,

  • social media marketing,

  • reklamy,

  • telemarketing.

Kontakt do klienta, czyli zimny lead

Zimny lead, to kontakt, który nie jest klasyfikowany, jako potencjalny klient. Często jest określany tym najmniej wartościowym, jednak nie należy go dyskredytować, ponieważ jest to jednocześnie najliczniejsza grupa leadów.  

Generowanie leadów za pomocą voicebota

Generowanie leadów z pomocą voicebota może okazać się świetnym rozwiązaniem dla biznesu. Jak w praktyce działa asystent głosowy? 

W komunikacji masowej bot sprawdza się idealnie. Jego największą i niepodważalną zaletą jest brak ograniczeń w obsługiwaniu połączeń. Bot może jednocześnie wykonywać telefon i go odbierać, a potencjalni klienci nie muszą czekać w kolejce na linii. Voicebot przyśpiesza proces sprawdzania baz danych potencjalnych klientów, a dodatkowo koszt rozmowy voicebota jest o ponad połowę niższy niż koszt tradycyjnego połączenia wykonywanego przez człowieka.  

Przewaga bota nad tradycyjna komunikacją w pozyskiwaniu leadów

Dzięki pomocy voicebotów, firmy mogą pozyskiwać leady szybciej, skuteczniej i łatwiej. Boty umożliwiają dwukierunkową komunikację, a ich poziom działania jest zawsze taki sam. Wdrażane rozwiązania są coraz bardziej zaawansowane, a co za tym idzie klient ma poczucie rozmowy z prawdziwym człowiekiem, a nie nagraną sekretarką. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala działom sprzedaży na rozwijanie innych kompetencji, które są bardziej kreatywne, a niechciana i powtarzalna praca zostaje oddelegowana do bota.  

Efektywne generowanie leadów przez voicebota, czy to możliwe?

Skuteczność voicebota w lead generation wiele zależy od tego, czy został poprawnie wdrożony, przetestowany, ale również od samej kampanii, prowadzonej przez dział sprzedaży i marketingu. Poprawnie zaimplementowany bot działa doskonale w komunikacji z klientem, a ten prawie nie jest w stanie odróżnić, czy rozmawia z człowiekiem, czy z asystentem głosowym.  

Efektywność działań voicebota wzrasta, gdy kampania marketingowa zaplanowana przez dział odpowiednio wprowadzi pytania, które najczęściej zadają użytkownicy i jasno przedstawi ofertę. Kluczowym jest celne zaadresowanie kampanii do klientów i jasne wskazanie ścieżki działania. Dobrze zaplanowany przepływ leadów, punkty styku i odpowiednie kanały to klucz do osiągnięcia sukcesu. 

Bot zawsze postępuje według podanego scenariusza, co jest jego ogromną zaletą. Tym samym zapewnia użytkownikom spójne doświadczenia z marką. Voicebot to najnowszy trend w lead generation, który prowadzi do maksymalizacji pozyskiwania leadów sprzedażowych.  

Sposoby pozyskiwania leadów

Nie ma jednego sposobu na pozyskiwanie leadaów sprzedażowych, wyróżnia się wiele technik, które mogą pomóc w pozyskaniu klienta. Lead generation to szansa firmy na pozyskanie kolejnego zadowolonego użytkownika. Zawsze warto skupić się na treściach przekazywanych klientom. Największe zainteresowanie wzbudzają spersonalizowane i odpowiednio dobrane wiadomości. Warto rozważyć i przetestować kilka istniejących możliwości by sprawdzić, która z nich najlepiej pasuje do twojej marki.  

SEO

SEO (Search Engine Optimization), czyli optymalizacja strony w celu zwiększenia widoczności ruchu w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie strony to czasochłonne zadanie, które wymaga cierpliwości, jednak jest warte poświęconej energii w procesie generowania leadów.  

Call back widget

Call back widget jest dodatkiem na stronie internetowej, który ma zachęcić użytkownika do kontaktu z firmą. Zazwyczaj umieszczany jest w CTA (Call To Action), które w łatwy i szybki sposób daje możliwość wypełnienia formularza kontaktowego.  

Content marketing

Content marketing to tworzenie treści na stronę internetową i pozycjonowanie ich za pomocą narzędzi SEO. Klienci zauważają firmy, które dzielą się wiedzą poprzez wartościowe artykuły na bloga, case study, przyciągające wzrok grafiki lub filmy dodawane na platformę YouTube i social media. Treści poradnikowe, które są powiązane z oferowanymi produktami lub usługami zwiększają możliwość pozyskania klienta, który zostawi do siebie kontakt. Warto zwrócić uwagę na słowa kluczowe, które będą pojawiać się w treściach, ponieważ poprawiają widoczność firmy w sieci.  

Social media

Media społecznościowe naturalnie przyciągają klientów, dlatego prowadzenie ich działa na korzyść firmy, a regularne postowanie zachęca do obserwowania jej działań. Spora część zainteresowanych klientów sprawdza kim jest firma, jakie ma wartości i czy zgadza się to z założeniami właśnie poprzez social media. To idealne miejsce na pokazanie i wypromowanie wartości firmy, z jak najlepszej strony. 

Kampanie e-mailowe

Kampanie mailowe polegają na rozsyłaniu uprzednio sporządzonej i spersonalizowanej treści, która ma pomóc w lead generation. W mail marketingu ważne jest by wysyłana treść była, jak najlepiej dopasowana do odbiorcy. Na szczęście istnieje wiele programów, które usprawniają ten proces i pomagają w automatyzacji wysyłanych wiadomości. Bazę kontaktów do pozyskiwania klientów można wygenerować poprzez wybrany system CRM.  

Spotkania branżowe

Spotkania branżowe to bardzo dobra opcja dla firm, które chcą zostać dostrzeżone na zewnątrz. Dzięki temu stwarzają okazję do poznania się na żywo. Dużym plusem spotkań branżowych i targów jest fakt, że w tego typu wydarzeniach biorą udział inne firmy lub osoby o podobnych zainteresowaniach i celach biznesowych. Dzięki temu są to osoby którym jest bliżej do podjęcia decyzji zakupowej niż tym, którzy dopiero zaczynają się interesować danym rozwiązaniem. Podczas takich spotkań firmy potrafią wygenerować naprawdę sporą liczbę leadów.  

Reklamy

Wprowadzenie reklam np. Google Ads może okazać się dobrym pomysłem i świetnym dodatkiem do prowadzonych działań marketingowych wspomagających sprzedaż i generowanie leadów. Atrakcyjna grafika może być kluczem do sukcesu. Obrazy przyciągające wzrok klienta, które potrafią zainteresować i wyróżnić się spośród innych, a jednocześnie nie być nachalne i uciążliwe to nie lada wyzwanie, od którego zależy powodzenie kampanii reklamowej. Niestety, lead generation za pomocą reklam internetowych jest kosztownym przedsięwzięciem, ale nie należy się zniechęcać, ponieważ z czasem reklama jest w stanie na siebie zarobić i przynieść oczekiwane rezultaty.  

Dobrym dodatkiem do kampanii reklamowej w lead generation jest stworzenie landing page, na który będą trafiać zainteresowani klienci po kliknięciu w link.   

To nie jedyne pomysły i sposoby na skuteczne pozyskiwanie leadów. Możliwości jest wiele, a dobór odpowiedniego narzędzia w lead generation, które będzie się najlepiej sprawdzało zależy od indywidualnych potrzeb biznesowych firmy.  

 

Skuteczne narzędzia wspomagające generowanie leadów sprzedażowych

Zainteresowanie firm narzędziami, które mają pomóc w generowaniu leadów jest coraz większe. Połączenie kilku dostępnych narzędzi wspomagających automatyzację, sprawia, że proces pozyskiwania leadów jest łatwiejszy, przyjemniejszy i bardziej efektywny.   

Bazo, jak działa w lead generation

Bazo to bardzo proste narzędzie, a na dodatek intuicyjne w obsłudze. Skutecznie automatyzuje pozyskiwanie leadów. Posiadając Bazo.iO firma ma dostęp do takich informacji jak np. liczba pozyskanych leadów, które opuściły stronę internetową. Dostęp do Bazo umożliwia również dodanie komunikatu do strony internetowej, który zwraca uwagę i zachęca do ponownego kliknięcia w kartę przeglądarki. W pakiecie dostępne są szablony zawierające gotowe treści lub użytkownik może dodać własny komunikat.  

Poza informacją o opuszczeniu twojej strony Bazo przygotowuje raporty z witryny, gdzie zbiera informacje o tym, jakie podstrony były oglądane przez potencjalnych klientów, ile czasu na nich spędzili, czego szukali na stronie oraz jaki był ich realny cel wizyty. Dzięki pozyskaniu takich informacji zespół odpowiedzialny za treści na stronie może łatwo określić, jakie rozwiązania najbardziej interesują potencjalnych klientów. 

Albacross w lead generation

Albacross to narzędzie zbliżone do Bazo. Zbiera adresy mailowe, w określonych przypadkach również numery kontaktowe do klientów. Jego głównym celem jest identyfikowanie leadów odwiedzających stronę internetową firmy. W odróżnieniu do Bazo.iO, Albacross nie posiada panela analitycznego, historii niezidentyfikowanych wizyt ani automatyzacji na stronie.  

Zapier, pomoc w generowaniu leadów

Zapier to płatne narzędzie, dzięki któremu można zintegrować wiele innych aplikacji do generowania leadów. Zapier cieszy się popularnością w marketing automation. To usługa warta uwagi i rozważenia. Posiada ponad 3000 integracji, a dzięki temu łatwo zautomatyzuje przepływ pracy od A do Z.  

Narzędzia wspomagające lead generation stają się coraz bardziej popularne i dostępne na polskim rynku, dzięki czemu świadomość na ich temat jest wyższa. Działy sprzedaży i marketingu dużo częściej decydują się na pomoc w codziennej pracy, co wpływa pozytywnie na ilość generowanych leadów, treści na stronie i atrakcyjność oferty firmy.  

Czy generowanie leadów sprzedażowych jest drogie?

Koszt wygenerowania leada jest zależny od wielu czynników oraz tego, jakie działania marketingowe zostały podjęte. Ostateczny koszt pozyskania leada zależy od procesu i źródeł pozyskiwania leadów.  

Na pomoc w oszacowaniu kosztów przychodzą kalkulatory dostępne w internecie, które pomagają w obliczeniu kosztów i zrozumieniu, jaką sumę pieniędzy należy przeznaczyć na generowanie leadów. To, czy opłaca się inwestować w leady zależy od skuteczności całego procesu sprzedażowego w firmie. Żeby go określić można wziąć pod uwagę trzy kwestie: cel sprzedażowy, wartość sprzedaży na pojedynczego klienta i etapy procesu sprzedażowego.  

Cel sprzedażowy

Pierwszym etapem jest określenie, jaki jest cel sprzedażowy w firmie. To decydujący punkt kalkulatora kosztów leadów, określenie jaką wartość sprzedaży firma zamierza osiągnąć w danym roku.  

Wartość sprzedaży na pojedynczego klienta

Kolejnym krokiem jest określenie, jaka jest średnia wartość sprzedaży w przeliczeniu na pojedynczy lead i ile razy w ciągu roku dokonuje on zakupów. To pomoże w sprawdzeniu, jaka liczba kontraktów w roku musi być zakończona, żeby osiągnąć cel sprzedażowy.  

Etapy procesu sprzedażowego

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym elementem jest określenie procesu sprzedażowego w firmie. Należy rozpisać poszczególne etapy i określić skuteczność zamykania sprzedaży. Niektóre kalkulatory mają możliwość dostosowania się do prawie każdego procesu sprzedaży, bez znaczenia, jaki lejek sprzedażowy jest wprowadzony w firmie.  

Czym jest lead magnet i jak go wykorzystać w do pozyskiwania leadów?

Lead magnet to zbieranie danych kontaktowych w zamian za darmowy przedmiot lub usługę. Jest sposobem na przyciągnięcie potencjalnych klientów poprzez darmowy prezent, który ma za zadanie wprowadzić ich na początkowy etap lejka sprzedażowego.  

W kolejnym etapie pozyskany lead jest poddawany procesowi dojrzewania leadów, czyli lead nurturing. Przekazuje się go pod opiekę działowi sprzedaży, który próbuje przekształcić potencjalny lead w klienta, który kupi usługę lub produkt.  

 

Przykłady lead magnet

Lead magnet to zaproponowanie klientowi dowolnej treści, przedmiotu lub usługi, która da mu namiastkę wartości, jaką może kupić lub pomóc w rozwiązaniu problemu, za którą będzie gotowy podać swoje dane kontaktowe. Przykładem może być: treść edukacyjna, dostęp do zamkniętej grupy, specjalne oferty, kurs, materiały wideo, próbka produktu i wiele innych.  

Sztuczna inteligencja w lead generation, czy tak wygląda przyszłość?

Dzięki dokonaniu inwestycji w rozwiązania sztucznej inteligencji, firmy niejednokrotnie odkryły błędy i niedopatrzenia w swoim dotychczasowym procesie lead generation lub bazie kontaktów.  

Poprzez zakup dodatkowych narzędzi wspomagających zespół w codziennych zadaniach, działy marketingu i sprzedaży mogą skupić się wyłącznie na leadach, które zostały już zakwalifikowane. Dzięki temu nie marnują czasu na nieudane próby kontaktu. Połączenie odpowiednich narzędzi z botem może poprawić ilość, ale również jakość pozyskiwanych leadów.  

Lead generation to bardzo złożony proces. Upłynie sporo czasu nim zostanie w pełni zautomatyzowany przez sztuczną inteligencję, jednak póki co może dzięki niej działać skuteczniej. Głosowy asystent nie powinien być postrzegany, jako konkurencja dla pracowników. To przede wszystkim niezawodna pomoc w codziennej pracy. Bot ma za zadanie poprawić wydajność i skuteczność zespołu poprzez odciążenie go z powtarzalnych i mało kreatywnych zadań, tak by współpracownicy mogli rozwijać się i realizować w bardziej złożonych zadaniach, które sprawiają im przyjemność. Wdrożenie bota powinno wpłynąć na skuteczność całego zespołu. Dzięki botom procesy stają się bardziej uporządkowane, a z czasem koszty obsługi niższe.  

 

Share